Omnikin latexblåsa med ventilöppning. Denna blåsa rekommenderas om bollen förvaras med luft och används ofta. Blåsan är gjord av latex och latex är en färsk/konsumtionsprodukt.
- Latex
- Passar alla Omnikin bollstorlekar utom SIX boll
Fördelen med en ventil på blåsan är att man inte behöver "binda" bollen, och den håller dessutom luften längre än blåsor med normal tut.
Blåsorna kan blåsas upp med en vanlig kulpump, men vi rekommenderar Big Air-pumpen. Använd sedan den smalaste ''nippeln'' och tryck/vrid in den i ventilen. Om du vill tömma blåsan måste du vända in den smalaste nippeln på Big Air-pumpen i ventilen. Se även video under bilder.
Om bollen inte ska användas under en längre tid rekommenderar vi att du strör ett litet lager talk inuti bollen/utanför blåsan. Detta hjälper till att bibehålla elasticiteten i blåsan och därmed lever blåsan lite längre.