10%

ARENA - PWS Carbon Flex Tävlingsdräkt

Open back - Röd/grå

Betygsätt produkten!
Produktnr: CO1408
3 236 SEKKampanjpris
3 595 SEKOrdinarie pris
Velg Variant her:
Antal (St):
1 i lager
BeskrivningStorleksguideRekommenderat tillbehör:Alternativ produktRecensioner
Beskrivning

ARENA Carbon FLEX - open back. V-Flex system. 
Uppföljaren till mycket populära Arena Carbon Pro MK2. 
 
"Flex system" ger dig en lite mer rörlighet och funktion än vanliga Carbon Pro. Även mer rörlighet i axelpartiet och runt bröstkorgen. Lite extra längd i benen för komfort och täckning.
Flex-system gör även mer rörlighet i höftböjaren vilket ger mer rörlighet vid start, vändning och benspark.  
Kanske idealisk om du vill ha lite mer rörlighet i din dräkt, tex vid medel-långdistans och bröstsim/ryggsim.
Sömmarna är bio-mekaniskt justerade och ger dig optimal rörelsefrihet.  
 
"Tension Lines" ger dig en "lyftande" effekt på baksidan av benen och bidrar till mindre motstånd och ett bättre vattenläge under slutet av loppet.

 
Material - Powerskin carbon flex
Godkänd av FINA
Vävd och limmade sömmar
"Intelligent" muskelkompression
"Power return construction"
Vattenavstötande utsida
 
52% nylon - 47% Elastane - 1% Carbon fiber
 
Carbon flex på YouTube
   

Dräkten ska hanteras varsamt - när den tas på är det viktigt att man inte drar i sömmarna, utan i tyget och sakta sätter på sig den. Skador på dräkter under yttre omständigheter reklameras ej. 
*observera: denna dräkt ska vårdas varsamt. När den tas på är det viktigt att inte dra i sömmarna, ytan i tyget. Yttre påfrestningar reklameras ej, såsom naglar etc.
För bästa livslängd är det även viktigt att dräkten sköljs i kranvatten efter varje användning, samt hängs upp för att lufttorka.

storlek: 24" 26" 28" 30" 32"
Bröstkorg: 82cm 84cm 88cm 92cm 96cm
Midja: 62 65 68 72 75
Höft: 81 85 89 94 98
Längd: 164 168 172 176 180

 
 
 
 
Storleksguide

Storlekar

STORLEK  (USA/UK)22"24"26"28"30"32"34"
Längd (cm)162164168172176180184
Bystmått (cm)808284889296100
Midjemått (cm)58616467707376
Höftemått (cm)788286909498102
Storlek  D26283032343638
Storlek   F28303234363840
Rekommenderat tillbehör:
Alternativ produkt
Recensioner
Logga in för att skriva productrecension
124432
Varan finns i lager.
Varan är beställd från leverantör och leveransdatumet är bekräftat.
Obekräftat - Kontakta kundcentret på info@swimshop.se eller info@klubbensport.se för förväntat leveransdatum.
Varan måste beställas från leverantör.
Varan befinner sig på fjärrlager och leverans kan därför dröja.
I lager: Skickas samma dag om beställning är lagd innan kl. 11
Varorna beställs från vår leverantörs lager.
Obekräftat - Kontakta kundservice för närmare information.